روش هاي نوين پرداخت بانكي

روش هاي نوين پرداخت بانكي

روش هاي نوين پرداخت بانكي

سامانه‌های مختلفي برای پرداخت‌های بانکی وجود دارد؛ بسیاری از آنها نتوانسته‌اند در میان مشتریان بانک‌ها محبوبیتی کسب کنند

حتی متولدین دهه 70 هم می‌توانند به یاد بیاورند برای واریز مبلغی پول به حساب‌شان چند روز باید منتظر می‌شدند. مدام باید به بانک سر می‌زدند و دفترچه‌شان را به متصدی باجه بانک می‌دادند تا با گفتن جمله «به حساب‌تان واریز شده» آنها را خوشحال کند. آن زمان اگر کسی حرف از واریز آنی پول از طریق کارت به کارت آن هم بدون مراجعه به بانک می‌زد احتمالا همه به این نتیجه می‌رسیدند که بر اثر فشار زندگی مشاعرش را از دست داده است.

صف‌های طولانی برای واریز کردن مبالغ اندک پول به حساب ادارات و اشخاص و پرداخت قبض و باز کردن حساب یکی از نوستالژی‌های اعصاب خرد کن همین چند سال پیش است. فکرش را بکنید مجبور باشید فقط برای گرفتن یک صورت حساب یا اطلاع پیدا کردن از اینکه پولی به حساب‌تان واریز شده یا نه کلی در صف بمانید و دفترچه حساب‌تان را به متصدی باجه بدهید. او هم از شما بخواهد یک کارت شناسایی معتبر ارائه کنید تا موجودی حساب را اعلام کند.

این عصر در نظر اول خیلی وقت است که پایان یافته اما باور کنید تنها 11 سال از نصب اولین دستگاه عابر بانک در نظام بانکی می‌گذرد. در این مدت کم تحولات بسیاری در شیوه‌های پرداخت به وجود آمده و باعث شده حتی کسانی که خودشان بارها و بارها برای پرداخت قبض‌شان در صف‌های طولانی ایستاده‌اند این موضوع را متعلق به «یک قرن قبل» بدانند. در گزارش امروز چندین روش پرداخت نوین را بررسی می‌کنیم و به نوعی مروری خواهیم داشت بر تاریخ تحول شیوه‌های پرداخت در نظام بانکی.

 

 

روش های پرداخت بانكي در ایران
 

شبکه شتاب؛ محبوب قدیمی

سال 1381 برای اولین بار پای ATMبه نظام بانکی کشور باز شد. مانند همه پدیده‌های جدید مردم خیلی با خدمات این دستگاه‌ها آشنا نبودند. کم کم حرف از کارت به کارت کردن به میان آمد و مشتریان بانک‌ها می‌توانستند بروند و از بانکی که در آن حساب داشتند یک کارت الکترونیکی بگیرند. تنها کاری که با این کارت‌ها می‌شد انجام داد کارت به کارت کردن بود.

شبکه شتاب راه‌اندازی شد و همه بانک‌ها به این شبکه متصل شدند. در حال حاضر واریز پول از طریق کارت بانکی به کارت دیگران تنها یکی از خدمات این سامانه است. دریافت صورت حساب، خرید کارت شارژ تلفن‌های اعتباری، خرید کارت اعتباری شرکت در آزمون‌های مختلف و... برای همه مشتریان بانک‌ها آشنا است. این شبکه به سرعت محبوب شد هر چند از همان روز اول تا به حال مردم مجبورند در ساعت‌های شلوغ و به بهانه‌های مختلف قطع شدن شبکه شتاب را تحمل کنند.

وضعیت فعلی: در حال حاضر شبکه شتاب به عنوان یکی از شیوه‌های نوین پرداخت یکی از محبوب‌ترین‌ها است. خیلی‌ها وقتی حرف از بانکداری الکترونیک به میان می‌آید ناخودآگاه به شتاب فکر می‌کنند. تلاش‌های زیادی هم از طرف بانک مرکزی در حال انجام است که مردم را به استفاده از خدمات این شبکه تشویق کند. مردم هم در صورتی که «دستگاه‌ها قادر به انجام تراکنش باشند» ترجیح می‌دهند کارهای‌شان را از این طریق انجام دهند. به ازای هر ایرانی هم به طور متوسط دو کارت بانکی صادر شده است.

 شاپرک؛ تازه وارد پر دردسر

یکی از سامانه‌هایی که اخیرا به سیستم بانکی کشور وارد شده شبکه پرداختی کارتی (شاپرک ) است. دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی هم پس از گسترش صدور کارت‌های بانکی در فروشگاه‌ها نمایان شدند. زمان زیادی لازم نبود که هر بانکی دستگاه مخصوص خود را در فروشگاه‌ها نصب کند.

استفاده از این دستگاه‌ها باعث افزایش بار ترافیکی شبکه شتاب که این تراکنش‌ها را هم ساپورت می‌کرد، شد. شاپرک راه‌اندازی شد که این بار ترافیکی را کاهش دهد. در فاز دوم هم قرار است دستگاه‌های کارتخوان ساماندهی شود و هر بانکی برای خودش یک دستگاه نصب نکند اما این سامانه شروع خوبی نداشت. از همان روز اول با حذف تسویه آنی فروشنده‌ها را نگران کرد.

بحث نظارت اداره مالیات از این طریق و دریافت کارمزد و... هم باعث شده دردسر بیشتری برای طراحان این شبکه به وجود بیاید. در کمال ناباوری مشخص شد که شاپرک حداقل برای مدت زمانی نامشخص تراکنش‌ها را از طریق همان شبکه شتاب مدیریت می‌کند و همه اینها باعث شده که نسبت به کارآیی این شیوه از پرداخت در نظام بانکی شک و شبهه به وجود بیاید.


به جرات ميتوان گفت كه سامانه انتقال وجه پوزپال كه از روش هاي مختلف انتقال وجه براي كاربرانش استفاده مي كند در آينده اي نه چندان دور به يكي از محبوب ترين سامانه هاي پرداخت در كشور تبديل خواهد شد.

 

خبرهاي خوشي در راه است......

نظرات کاربران

فرم ارسال نظرات (جهت ارسال نظر باید عضو سایت باشید)

Top